Історія музею

1980 року в Сумській середній школі № 6 відкрив свої двері для відвідувачів музей бойової слави Сумсько-Київських дивізій, створений за ініціативою учнівського та учительського колективів.

Доклали багато зусиль до відкриття музею директор школи Сторожилова Діна Олександрівна, учитель географії, перший керівник музею Яценко Діана Іванівна. Протягом 1976-1980-х років були зібрані експонати, оформлені стенди, придбані спеціальні меблі.

Учням та учителям школи допомогли зібрати експонати ветерани 167-ї стрілецької дивізії Вдовін Петро Євстафійович, Єременко Петро Федорович, Красій Семен Опанасович, Рибець В’ячеслав Григорович, 232-ї – Лукашенко Іван Григорович та ін.; ветерани-наставники – Мінаєв Микола Прохорович, Симоненко Іван Микитович, Іваненко Ганна Миколаївна, Левитська Надія Олександрівна та ін.

У музеї зберігаються спогади ветеранів, колишніх бійців 167-ї, 232-ї, 340-ї стрілецьких дивізій, газети воєнної епохи, документи, листівки, фотокартки, особисті речі, залишки зброї (уламки гільз, снарядів), книги, проспекти, брошури, схеми бойових дій, статті з газет, надруковані в мирний час тощо. У музеї зібрана художньо-публіцистична література, що розповідає про перебіг Великої Вітчизняної війни, про подвиги наших земляків на фронтах, про дії партизанів; про музеї, які розташовані в різних містах України тощо. У музеї є відеофільми, записи спогадів ветеранів, записи фронтових пісень.

1993 року за ініціативою учнівського та педагогічного колективів школи, за підтримки ветеранів Єременка Петра Федоровича та Героя Радянського Союзу Красія Семена Опанасовича, ветеранів бюро 167-ї стрілецької дивізії міста, за підтримки керівництва міста, громадськості було споруджено пам’ятник воїнам Сумсько-Київських дивізій, який установлено на перехресті вул. СКД та Зеленко (автори: арх. Кобиляков Ю.О., скульп. Люклян Б.Й.)

Роботою музею керує рада музею, на допомогу якій діє опікунська та учнівські ради. Відповідальними за роботу музею в різні періоди його існування були: Яценко Діана Іванівна, Айзенштейн Раїса Іллівна, Концевой Віктор Васильович, Калашник Тетяна Олексіївна (з 2002 р.).

Протягом лютого-квітня 2005 року в музеї здійснені реставраційні роботи: відремонтовано приміщення, переоформлені стенди, оновлені виставочні столи. Роботи по реставрації музею проведені художником Михайличенко Володимиром Борисовичем за підтримкою директора школи Тітова Валеріана Петровича.

 2003-2013 рр. пошуковці 42 рази вирушали у краєзнавчі пошукові експедиції. За підсумками експедицій були оформлені звіти. Зібрані експонати поповнили й оновили експозиції шкільного музею. Зібрана та опрацьована учнями інформація використовується під час написання розробок для уроків мужності, уроків пам’яті, усних журналів, конференцій, екскурсій (оглядових, тематичних).

Зустрічі з ветеранами ІІ Світової війни, поки була можливість, були постійним явищем нашого шкільного життя. Зістрічі відбувалися як у школі, так і за місцем проживання ветерана.

На основі записаних спогадів, зібраних матеріалів було укладено збірки: «Слава воїнам-визволителям», у якій простежується бойовий шлях 167-ї, 232-ї, 340-ї стрілецьких дивізій, 491-го окремого мінометного полку, які звільняли місто Суми від фашистських окупантів у вересні 1943 р., розповідається про 33 ветеранів вищеназваних військових частин, які проживають у містах та селах Сумської області, з якими нам, пошуковцям, пощастило зустрітися (2007 р.); «Вони захищали Батьківщину» (чотири перевидання) містить матеріали про 47 жінок-ветеранів Великої Вітчизняної війни, учасниць клубу «Бойові подруги», а також розповіді про їхні бойові та трудові шляхи); «Голодомор. Очевидці свідчать...» укладена на основі спогадів 52 очевидців Голодомору, записаних учнями школи (2008 р.). У виданні розміщені ілюстрації робіт учнів школи; «Літопис Сумської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 6», у якій простежується історія школи від заснування до сьогодення (2009 р.). У додатках міститься інформація про здобутки учительського та учнівського колективів, випускників-медалістів, спогади ветеранів-учителів; «Путівник» шкільного музею (2010 р.).


У шкільній музейній газеті «Пошук», яка виходила друком 2003-2013 рр. містилися замітки учнів про найцікавіші зустрічі, заходи, які відбулися на базі музею, а також розміщено інформацію про проведені експедиції, екскурсії, подорожі. Деякі матеріали про роботу музею були надруковані в газеті «Суми і сумчани».

Від 2013 р. інформація про роботу музею розміщується на шкільному сайті (http://zosh6.sumy.ua/).

Почесними гостями музею є ветерани Другої світової війни, діти війни, учасників бойових дій на території інших держав, АТО, волонтери.

У музеї проходять екскурсії, уроки мужності, години патріотизму, зустрічі з ветеранами, конференції, виховні години, музейні уроки. Експонати музею використовуються в учбовому процесі.

У школі діє пошукова група, група «Екскурсовод». Робота пошуковців відзначена багатьма грамотами. У конкурсі музеїв міста шкільний музей займає призові місця.

Експозиція та фонди музею нині розміщені в різних приміщеннях. Кабінет, у якому знаходиться стаціонарна експозиція, відремонтований, установлені пластикові вікна.

Знайомство з матеріалами музею, спілкування з ветеранами допомагають школярам уявити і зрозуміти що таке війна, сприяє вихованню у молоді поваги до минулого, почуття патротизму.

 

Запрошуємо Вас до музею!

 

Передрук інформації із сайту заохочується за умови
посилання (гіперпосилання) на цей сайт